fbpx

Esettanulmány a NYUGODT ÉPÍTKEZÉS panasztárából

Üdvözlöm, és köszönöm, hogy elolvassa írásomat,

Bizonyára Ön is tisztában van azzal, hogy sok építkező/felújító elköveti azt a hibát, hogy nem jár utána megfelelő gondossággal a kiszemelt építőipari vállalkozás hátterének. Ön ezzel szemben megtette az első lépést ahhoz, hogy elkerülje a károsulttá válást. Szép munka!

„Gyermekkori barátomban bíztam, bár ne tettem volna…”

Sokszor halljuk ezt a kijelentést az Építőipari Panaszirodához fordult károsultaktól. Mi lehet ennek az oka? Hiszen a legtöbb ember úgy gondolná, hogy ha jól ismer valakit, akár lehet régi barát vagy szomszéd, akkor abban a személyben szinte feltétel nélkül megbízhat.

„Miért is ne tenném, ismerem évek óta, csak nem ver át… „

Nos a tapasztalat sajnos más képet mutat.

A tapasztalatok szerint ugyanis annak az építőipari vállalkozásnak, amit egy barátunk vagy ismerősünk ajánlott sokkal több dolgot nézünk el, mint egy ismeretlennek, akivel mindössze üzleti kapcsolatunk van. Ennek az az oka, hogy kialakul bennünk egy szubjektív biztonságérzet és a rideg tények ellenére sem vagyunk hajlandóak bevallani magunknak, hogy tévedtünk, hibát követtünk el és most nagy bajban vagyunk.

Látod ezt adta ki!

Az eset, ami alapján ez a történet íródott egy 2 gyerekes családdal történt. Abban a cipőben jártak, mint most Ön. Építőipari vállalkozót kerestek. Szerették volna átépíteni, bővíteni a házuk, mert úton volt a 3. gyerkőc. Nagyon siettek és szerettek volna minél hamarabb túlesni a dolgon így nem sok időt öltek abba, hogy találjanak egy vállalkozót, aki egyáltalán szóba áll velük, nem is jártak szerencsével.

A kiszemelt vállalkozók hitegették őket:

„1-2 hónap és lesz kapacitásunk, megoldjuk” – Gondolom ez ismerősen csenghet az Ön számára is.

A megkeresések sajnos eredménytelenek voltak. Így a megbízó (a férj), gyermekkori barátjához fordult segítségért, aki maga is építőipari vállalkozó volt. Természetesen a barát segített és ajánlott egy generál kivitelezőt, akinek volt kapacitása és nagy örömmel vállalta is a munkát rövid határidővel azonnali kezdéssel.

„Garanciát vállalok a munkájáért” – mondta a barát…

Ez a kijelentés 99%-ban, nem tudok másképpen fogalmazni „KAMU” (!)

Idilli, ha egy hosszas barátságra és a kölcsönös bizalomra alapozunk egy üzleti kapcsolatot. Nos ebben az esetben ez pont a visszájára sült el. Egy több, mint 9 millió forintos bővítésről volt szó (egy plusz gyerekszobát szerettek volna építeni valamint egy nagyobb konyhát). Annak rendje és módja szerint leszerződtek a vállalkozóval és meg is kezdődött a munka (a rémálom).

Az ajánlott vállalkozó első hetekben úgy viselkedett, ahogy az elvárható volt: jó hangulatú munka, azt ígérte, hogy mindent megold szinte már “családtag” volt. Aztán a 4. héten kezdetét vette a kötélhúzás, a határidőkkel a fizetési feltételekkel. A család persze igyekezett a vállalkozó „kedvére” tenni, belementek minden kisebb nagyobb változtatásba. Addig a pontig, amíg a vállalkozó túl nem ment egy határon. A családfő gyanútlanul átnyújtott 3.500.000 forint készpénzt a vállalkozónak egy borítékban.

Nos a súrlódás ott alakult ki, hogy a család ennek az összegnek a fejében már nem kapott semmit. A vállalkozó egyszerűen felszívódott. Egy csapásra vége lett a jó kapcsolatnak, hiszen nem érték el a “szakembereket” telefonon majd később levélbe sem.

A magyarázat a hosszas nyűglődés és álmatlan éjszakák után annyi volt csak, hogy pénzügyi problémákkal küzd a vállalkozás, de már dolgoznak az elhárításán.

„Nyugodj meg, bízz bennem meglesz a meló, ígérem nem lesz baj” – hangzott el a már jól ismert mondat.

Ön szerint lett baj? Hát lett, mivel nem írtak semmilyen elismervényt sem számlát a készpénz átadásáról/átvételéről. Így “papíron” nem történt pénzmozgás…

Nos ezt a tényt annak rendje és módja szerint ki is használta a vállalkozó. Különböző okokra (plusz munkák, drágább anyagok) hivatkozva elkezdte lefaragni ezt az összeget. Kb. 6 hónap idegtépő sárdobálás után a vállalkozó visszaadott 200.000 Ft-ot.

Majd végleg felszívódott azzal a kijelentéssel: „Ha akarsz perelj be, bedöntöm a cégemet és úgysem kapsz vissza egy vasat sem”

Ezután a férj a barátjához fordult segítségért. Nem is kell ecsetelnem, hogy a barátságnak vége szakadt a félbemaradt építkezést pedig előnytelen gyors kölcsönökből fejezte be a család.

Ilyenkor felmerül a kérdés, hogy ezt vajon megteheti-e a vállalkozó?

A válasz sajnos IGEN! Sokan gondolják, hogy mivel jogállamban élünk ez féken tartja az építőipari hiénákat. Nos ez nem így van, sőt annyira kritikus a helyzet, hogy még a pitiáner vállalkozások is megússzák a felelősségre vonást.

Ki kell jelentenünk: A JOGÉRVÉNYESÍTÉS EGYENLŐ A NULLÁVAL!

Hogyan lehet ez ellen tenni? Hogyan lehet elkerülni a károsulttá válást?

Lehet, hogy ez egy kicsit furán hangzik majd, de ne legyen bűnrészes a saját megkárosításában. Ez azt jelenti: Ne engedje, hogy a vállalkozó zsarolja! Olyan ez, mint a póker néha érezni kell, hogy mikor jön el az a pont amikor fel kell állnunk az asztaltól.

Természetesen nem az volt a célom, hogy elrettentsem az építkezéstől, mindössze fel szerettem volna hívni a figyelmét az Önre és családjára leselkedő veszélyekre.

Ne feledje otthonunk építése, szépítése életünk egyik legszebb élménye kellene, hogy legyen. Ne hagyjunk, hogy ezt elvegyék tőlünk!

NE BÍZZUNK VAKON A VÁLLALKOZÁSOKBAN!

Előbb legyünk nyugodtan bizalmatlanok és tűnjünk túl óvatosnak, harcoljon meg a vállalkozás a bizalmunkért.

10 JÓ TANÁCS:

  1. ne tegye önként guillotine alá a nyakát, magyarul hagyjon magának elegendő időt a megfelelő vállalkozás kiválasztására
  2. a kiszemelt vállalkozás panaszmentességi státuszát minden esetben ellenőrizze a vedelem.nyugodtepitkezes.hu oldalon
  3. ne bízzon a referencialistában, hiszen azt a vállalkozó maga állítja össze (ki az a balga, aki a károsultjait teszi erre a listára)
  4. vizsgálja meg minimum 2-3 évre visszamenőleg a vállalkozás mérlegét, hogy megfelelően stabil-e pénzügyileg a vállalkozás
  5. lehetőleg kerülje az újonnan alakult cégeket
  6. minden esetben vállalkozási szerződést írjon alá a kiszemelt céggel, ha a megbízási szerződés csak szóba kerül azonnal álljon fel az asztaltól
  7. mindig saját ügyvéd előtt szerződjön
  8. folyamatosan ellenőrizze a munkálatok alatt a cég munkáját egy műszaki ellenőr megbízásával
  9. folyamatosan ellenőrizze a cég pénzügyi és törvényességi hátterét, nehogy ezek miatt csússzon vagy rosszabb esetben teljesen leálljon az építkezése
  10. ökölszabály: számla nélküli készpénzes boríték nem létezik! Kifizetést csak számla ellenében teljesítsen.

HASZNOS!!!