fbpx

10 csapda szakember választáskor

1. csapda – Ismerősök Ajánlása

Sokszor hangzik el a kérdés: Nem tudsz esetleg egy jó szakit?

Ez egy komoly csapdahelyzet, mert mindenki szeretne segíteni a rokonnak vagy ismerősnek. Az ajánlás viszont mindig veszélyes, hiszen laikusként nem tudhatjuk, hogy a vállalkozó, aki nálunk jól dolgozott az alkalmas-e az ismerősünk munkájára vagy sem.

Ha rossz döntést hozunk, és olyan szakit ajánlunk, aki kárt okoz akkor megromlanak a rokoni, baráti kapcsolatok. Enne az az oka, hogy azért bízunk meg (hozzáteszem teljesen megalapozatlanul) egy kontár szakiban, mert ajánlották. Sajnos az ajánlott vállalkozónak hajlamosabbak vagyunk mindent elnézni az ésszerűség határain túl is.

Ismerősek lehetnek az alábbi mentegetőzések (dumák): „Felmentek az anyagárak! Azért csúszunk mert nagy a munkaerőhiány, nincs ember!” bla bla bla…

Ne engedje, hogy megtévessze a szaki. Ön arra szerződött vele, hogy elvégezze a munkát megfelelő időben, minőségben a kialkudott áron.
A tanácsunk az, hogy legyen bizalmatlan a vállalkozóval szemben, legyen szkeptikus, ne hagyja magát átverni, megkárosítani, hiszen az Ön otthonáról van szó, ahol a családja és gyermekei élnek.

Jegyezze meg jól: A bizalmat ki kell érdemelni, alanyi jogon senkinek sem jár!

2. csapda – Szakember ajánló (kontárgyűjtő) oldalak…

Az előzőekben, már írtunk az ajánlásról. Vannak olyan internetes oldalak, akik ebből élnek, őket hívjuk „szakember” ajánló oldalaknak.

Jól hangzik, hogy egy helyen összegyűjtöttek szakikat, akiket lehet értékelni és alig várják a megrendelők hadát. A logika az lenne a rendszerben, hogy a vállalkozó jól fog dolgozni, mert itt hamar lebukhat, ha valakit átver.

Ez szép dolog lenne, ha így működne, de hírből sem így megy a dolog. Ezek a weboldalak abból élnek, hogy a szaki fizet nekik a munkákért. Tehát az oldalnak érdeke, hogy minél többen legyenek a rendszerében. Ebből kifolyólag nem ellenőrzik a csatlakozó szakikat.

Leteszteltük a rendszereket álnéven. Ami meghökkentő, hogy adószám nélkül tudtunk regisztrálni. Felkerültünk kb. 20 percen belül az oldalra, és ha már ott voltunk írtunk a „profilunk” alá néhány pozitív kommentet, mintha már elégedett megrendelők tömege lenne a hátunk mögött.

Másnap egyből kaptunk 3 db potenciális munkát annak ellenére, hogy se építőipari vállalkozásunk se munkatapasztalatunk nem volt. Ami igazán bicskanyitogató azt az általános szerződési feltételek (ÁSZF) között találjuk. Ugyanis az oldal fenntartója semmilyen felelősséget nem vállal sem az általa kiajánlott szakiért, sem pedig az elvégzett munkáért. Így pedig megint csak károsultak vannak nem pedig felelősök.

Amire mindig figyeljen: Attól, hogy egy profil alatt sok a pozitív komment az nem egyenlő a megbízható vállalkozóval!

3. csapda – A referencialista mítosza

A legtöbb internetes „szakértő” vagy önjelölt okoskodó azt tanácsolja, hogy minden esetben kérjünk referencialistát a vállalkozótól, mert az a biztos.
Ez logikusnak tűnik igaz? Pedig nagyon nem az, sőt a referencia legtöbb esetben csak egy bűvésztrükk!

Nos fedjük fel az ügyeskedő kontárok titkát. Ön tudja, hogy ki állítja össze ezt a listát? Hát a vállalkozó. Kérdezem én ki az a balga, aki erre a listára felteszi azokat, akiket megkárosított? Tehát ez egy pozitív lista.

Tovább megyek, a referencialisták ellenőrizhetetlenek. Gondoljon csak bele, ha egy vállalkozó felépít Önnek egy házat Ön szeretné, ha hetente telefonon zaklatnák és folyamatosan idegeneknek kellene mutogatnia az otthonát? Ugye Ön sem menne bele ilyenbe.

Ez még nem minden, tapasztalataink szerint rengeteg az olyan vállalkozó, aki az internetről halássza le más referenciáját és sajátként tűnteti fel. Persze, ha az ember esetleg rákérdez a hitelességükre a szaki megsértődik.

Tanulság: Ne dőljünk be a referencialistának, mert közel sem biztos, hogy valódi.

4. csapda – Amikor egyik szaki ajánlja a másikat, avagy a 10%-os trükk

Gyakori, hogy olyan szakikra is szükségünk van, akikkel nem számoltunk a munkálatok során.

Ilyenkor mindig feltűnik egy „megbízható” ismerős, akivel már 1000 éve együtt dolgozik a szakink. Ilyenkor a legtöbb ember gyanútlanul elfogadja az új szakembert, mivel nagy meglepettségében arra gondolt, hogy így jól jár, hisz időt, energiát vagy akár pénzt is tud spórolni.

Tehát teljesen elaltatják a megrendelő gyanakvását és teljesen sebezhetővé, kiszolgáltatottá válik. Azt fontos tudni, hogy legtöbb esetben nem a puszta jóindulat vezérli az ajánló személyt, hanem a jutalék reménye.

Tapasztalataink szerint jól működik a szakik között a 10%-os trükk. Ez azt jelenti, hogy 10% jutalékot fizetnek 1-1 ilyen ajánlásért a munkadíjból, ha összejön az üzlet.

Felmerül a kérdés, hogy ez a megállapodás miért érdekli Önt? Nos azért, mert mivel jó pozícióban vannak Önnel szemben, ezért vastagabban fog a ceruzájuk, ami azt jelenti, hogy a 10%-os különbözetet bizony Ön fizeti.

5. csapda – A segítőkész kereskedők, gyártók

Valljuk be őszintén, hogy nehéz dolog manapság bármilyen építőipari vállalkozót találni, akinek van szabad kapacitása. Ilyenkor a gyanútlan megrendelő a tüzépestől vagy akár az építőanyag gyártójától kér segítséget abban bízva, hogy megbízható szakemberre találhat.

Nos azt gondolhatnánk elsőre, hogy ebben van logika és működhet, mivel ezek csak tudják, ki az, aki jól építi be az anyagokat. Ha ez csak félig igaz lenne, akkor nem így működne az építőipar.

Az építőanyagkereskedők és gyártók esetében az ajánlás alapja a fogyasztás. Ez azt jelenti, hogy aki sokat vásárol azt ajánlják. A mai építőipari piacon se a kereskedők sem a gyártók nem világítják át azt, hogy kinek értékesítenek.

Több tucat olyan eset van az Építőipari Panasziroda panasznyilvántartásában, ahol még csak vállalkozása sem volt a kontárnak, aki nagykereskedőtől vagy gyártócégtől direktben vásárolt.

Ebben a sztoriban az a legmegdöbbentőbb, hogy senki sem vállal felelősséget a kiajánlott vállalkozóért. Sőt, ha az építőanyaggal van probléma Ön bekerül egy kontár háromszögbe, ahol a kereskedő a gyártó és a szaki egymásra mutogat és senki sem tartja magát hibásnak.

Nos, ez elég problémásnak hangzik ugye? Gondolhatnánk, hogy ennél már nincs lejjebb. Nyugodtan idegesítse fel magát, mert onnan is kontárok lesnek Önre, ahonnan nem is számít rá, a bankból.

6. csapda – A bank nem a barátunk

Bizony volt olyan esetünk, ahol a legnagyobb magyar lakossági bank ajánlott egy hitelfelvevőjének szakit az építkezéshez. A szaki elkezdte a munkát, felhúzta a ház egy részét, de amint megkapta a banktól a 2. kifizetést (3 részből a 2. rész) félbeszakította a munkát és többé nem folytatta.

Vajon mi lehetett a bank reakciója? Ha olvasta az előzőeket, akkor már sejtheti, mindig ugyanaz a vége. A bank persze nem vállalta a felelősséget, de nem is ez a legrosszabb, hanem a szerződés.

Tudta, hogy ha csúszik az építkezése, akkor Ön a hibás? Igen, mivel a szerződést Önnel kötötte a bank, tehát ha bármilyen probléma adódik, akkor bizony csakis Önnek van anyagi felelőssége! Szóval a csúszások és a kivitelezőváltás miatt a bank többletköltségekkel „bűntette” a megbízót és családját.

Tanulság: Ne bízzon senkiben, mindig ellenőrizze a megbízni kívánt vállalkozót!

7. csapda – Facebook csoportok, fórumok

Jó érzés olyanokkal beszélni, akik hasonló problémákkal küzdenek, mint mi. Erre kiváló terepet biztosít a közösségi média. Rengeteg Facebook csoport alakult azzal a céllal, hogy a tagok megosszák egymással a tapasztalataikat mind a jókat, mind a rosszakat.

Ez a helyzet sok olyan embernek ad lehetőséget az okoskodásra, akinek nincs más szórakozása, mint bejegyzéseket írogatni, terjesztve az ellenőrizetlen eredetű „élettapasztalatait”.

Ezek a csoportok olyan listákat rejtenek, amik felsorolják a „kontár” vállalkozókat. Ez még hasznos is lehetne, csak az a baj, hogy legtöbbször nem lehet utána nézni, hogy ki és miért került fel a listára. Példa: Kiss István kőműves – vajon hány ilyen nevű fusizó kőműves lehet az országban és ki közülük a kontár és ki az, aki tisztességesen dolgozik vállalkozóként?
A panaszok eredete is tisztázatlan lehet, hogy csak egy konkurens próbálja lejáratni a versenytársát. Szóval fenntartásokkal kell kezelni ezeket a listákat, de nem is ez a legveszélyesebb ezekben a csoportokban, hanem az ajánlások. Mindenki tud 1-1 szupermegbízható vállalkozót. Itt sajnos nem ismerjük az ajánlót sem azt, akit ajánlottak.

Ha egy ilyen „személyt” bízunk meg gyakorlatilag fejest ugrunk a mocsárba, ami elnyeli az időnket a pénzünket és tönkre teszi az idegeinket. Hiszen tudjuk azt, hogy a közösségi médiában minden felelősség nélkül mindenki azt ír, amit csak akar.

Ökölszabály: Sose bízzunk senki ajánlásában, mert miénk a felelősség a mi bőrünkre megy a vásár!

8. csapda – A „független” szakértők tanácsai

Tele van az internet „tapasztalt és független” szakértőkkel, akik mindent megtesznek, hogy segítsenek minket az építkezés/felújítás során. Szép dolog az önzetlenség, de jusson eszünkbe: Ha valami ingyen van, azért valaki fizet. Egyre gyakoribb, hogy megrendelői önsegítő közösségek alakulnak egy mentor vezetésével. Ezek a közösségek a létrehozójuk megélhetését segítik elő és nem a pártatlan segítséget.

Már írtunk az előzőekben a szakiajánló oldalakról és káros hatásukról. Ezeket számos önjelölt szakértő ajánlja. Ez nem más, mint puszta fizetett hirdetés, ne dőljünk be a marketing dumáknak. Egyébként ma Magyarországon nincs szükségük az építési vállalkozóknak reklámra, hisz még a legrosszabbak is tele vannak munkával.

Szintén jellemző, hogy a szakértők ingyenes anyagokkal csalogatják magukhoz az építkezőket. Az ilyen áltanulmányokkal jól rásóznak egy könyvet vagy valamilyen építőanyagot a gyanútlan, kiszolgáltatott érdeklődőkre.

Egy dolgot jegyezzen meg mindenképpen: Attól, hogy elolvas (vagy csak megvesz) egy könyvet, még nem lesz biztonságban az építkezése, sőt semmit nem tett ennek érdekében. Hiszen nem Önnek, hanem a szakembernek kell ismernie a rétegrendeket…

9. csapda – Szórólapról, az apróhirdetés alapján SOHA!

Mindig érdekes kérdés az, hogy miként jut el hozzánk egy vállalkozó elérhetősége. Amiről most szó lesz első körben az az apróhirdetés. Ezeket helyi napilapokban vagy ingyenes kiadványokban olvashatjuk.

A tartalmuk nehezen ellenőrizhető, de sokszor megnyugtató lehet a megrendelőknek, hogy helyi vállalkozókról van szó. Ugyanilyen a szórólap is, néha azt is hihetjük, mintha nekünk címezték volna. Szinte olyan érzést kelt, mint amikor a betegnek pont azt a gyógyszert ajánlják, amire szüksége van.

Ne hagyja megvezetni magát! Attól, hogy valaki helyi vállalkozó, még lehet kontár. Sőt a Panasziroda nyilván tart sajnos olyan eseteket is, ahol a sértett és a kontár nemhogy egy utcában lakott, hanem még szomszédok is voltak.

10. csapda – Az építőipar mocsara: az ügynök, a bontásmániás vállalkozó és a kiszállásból élő

Van egy olyan építőipari vállalkozó típus, akit nehezen tudunk elhelyezni a kontártérképen, mert mind szakmailag, mind erkölcsileg olyan mélységet üt meg, ami már minden határon túl megy. Ezt a fajtát úgy nevezzük, hogy „az ügynök”. Miért hívjuk így és hogyan dolgozik egy ilyen ügynök? Nos ez egyszerű, autóval járnak be egy kiszemelt területet és felújítandó állapotú ingatlanokat keresnek.

Ha találnak egy számukra megfelelőt, akkor nemes egyszerűséggel becsöngetnek. Azt mondják, hogy látják a rossz tetőt vagy homlokzatot és ezt jó áron megcsinálják. Az ő célcsoportjuk nagyrészt az idős vagy kiszolgáltatott emberek.

Ezek a gátlástalan trógerek két olcsó trükkel húzzák le áldozataikat:

1. A kiszállási költség: ez a trükk a megfélemlítésen alapszik.

A gyanútlan áldozatuk beengedi őket a portájára azért, hogy felmérjék a munkát és adjanak egy árajánlatot. Fontos tudni, hogy ilyenkor nem egyedül érkeznek minimum kettő, de inkább ennél is több, gyakorlatilag megszállják a terepet. Eltöltenek egy órát a helyszínen majd mondanak egy irreálisan magas árat.

A megrendelő persze kapálózik és próbál szabadulni, hiszen nem tudja az árat kifizetni. Erre a trógerek bemondják, hogy nyugodjon meg nincs semmi baj, megértik magas az ár. Legyen szíves kifizetni a négy kolléga órabérét, hiszen a felmérést elvégezték. Ez 25.000 Ft lesz, ez a standard az ő vállalkozásuknál.

Természetesen a rémült tulajdonos nem mer ellent mondani 4 erős testalkatú férfinak, így kifizeti a pénzt…

2. A bontás, mint a további megbízások alapja: sokszor halljuk a mondást „Ha nem szól szám nem fáj fejem”. Ha egy ügynök bekerül a portánkra és belekezd a munkába, akkor ott nincs megállás. Ha csak tetőfelújításra kértük fel, de megemlítjük, hogy tervezzük a betonjárda felújítását is, akkor lehet, hogy mikor hazaérünk egy szétvert járda fogad bennünket.

Ezeknek a trógereknek ez felkérés a táncra, hiszen arra számítanak, hogy ha valamit szétromboltak, akkor övék a plusz meló, az újjáépítés. Természetesen a megrendelő próbál szabadulni, hogy ő ilyet nem rendelt meg, de ekkor jön az erősítés a többi munkás ugyanis megerősíti: „Mi is hallottuk a megrendelést”. Ne felejtsük el, itt erős testalkatú férfiakról van szó, így legtöbbször ezt a megmozdulást újabb megrendelés követi.

Konklúzió

Itt a végére értünk a listánknak. Ön most könnyen mondhatja, hogy mennyi balek, mennyi idióta ezt velem nem lehetne eljátszani…

Nos igazán nem szeretném elkedvetleníteni, de amikor Ön is érintetté válik sajnos nem lesz képes a tárgyilagos gondolkodásra. Önt beszippanthatja a káosz és a kilátástalanság.

Kérem ne értse félre, nem szeretnénk elvenni a kedvét az építkezéstől vagy a felújítástól, de tudnia kell ezekről a veszélyekről, hiszen a döntés az Öné, hogy károsulttá válik-e vagy sem. Mi az Ön kezébe adjuk a tudást és a megoldást, de nem dönthetünk Ön helyett.